TOP

6 sposobów radzenia sobie z lękiem

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu lęku, który może pojawić się w różnych okolicznościach, nawet tych najbardziej nieoczekiwanych. Lęk jest podstawową emocją hamującą – pod jego wpłwem wyłączamy się, możemy wręcz mieć poczucie, że opuszczamy swoje ciało. Pojawiają się drżenia mięśni i problemy z układem pokarmowym.

Czy w takim razie istnieją jakieś sposoby, aby sobie z nim poradzić i zmniejszyć poziom odczuwalnego lęku? Otóż tak! Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

ODDYCHANIE

Weź cztery lub pięć głębokich oddechów przeponą. Stymuluje to nerwy serca i płuc, co powoduje uspokojenie.

STABILIZACJA

Postaw obie stopy na podłodze, skieruj całą swoją uwgę na podeszwy stóp. Pozostań w takiej pozycji przez co najmniej minutę, aż poczujesz grunt pod sobą.

ZATRZYMAJ SIĘ

Zachowaj spokój, odduchaj i poczuj swoje stopy na ziemi. Posłuchaj odgłosów otoczenia. Obserwuj to, co jest wokół.

PRZENIEŚ SIĘ DO SPOKOJNEGO MIEJSCA

Wyobraź je sobie – na przykład plażę. Poczuj na swojej skórze gorące słońce, wsłuchaj się w szum fal, poczuj piasek pod stopami.

SKUP SIĘ NA FIZYCZNYCH PRZEJAWACH LĘKU

Dostrój się do doznań fizycznych wywołanych lękiem, na przykład bicia serca i wibracji w brzuchu. Pozostań z tymi doznaniami, okaż im współczucie i ciekawość. Oddychaj głęboko, aż poczujesz, że doznania te się wyciszyły.

WYOBRAŹ SOBIE LĘK JAKO DZIECIĘCĄ CZĘŚĆ SIEBIE

Okaż jej wsparcie, przytul ją, otul kocem, poczęstuj ciasteczkami i mlekiem. Wyobraź sobie to, czego potrzebuje dziecięca część Ciebie, by poczuć się trochę lepiej.

“Charaktery” – magazyn psychologiczny
9 (284) / Wrzesień 2020