Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki
Życie Ma Sens
  • Świat
  • Zdrowie
  • Relacje
  • Duchowość
  • Wydarzenia
  • Oczekując z nadzieją
  • Świat
  • Zdrowie
  • Relacje
  • Duchowość
  • Wydarzenia
  • Oczekując z nadzieją
Życie Ma Sens
Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki

Umiar – cenna rzecz.

6 listopada 2017
w Uzależnienia, Zdrowie
Czas czytania: 3 min
Strona Główna Zdrowie Uzależnienia

Właściwe zrozumienie wstrzemięźliwości nie polega na eliminowaniu rzeczy, których pragniemy, ale na naturalnym stosowaniu tego, czego naprawdę potrzebują nasze geny, komórki i tkanki.

Aby zachować życie, potrzeba pewnego zrównoważenia. Trzeba znaleźć czas na pracę i zabawę, odpoczynek i hobby, utrzymywać dobre stosunki z ludźmi oraz zadbać o rozwój duchowy. Trzeba unikać szkodliwych substancji, takich jak alkohol, kawa, herbata, narkotyki, leki chemiczne, a to, co korzystne dla organizmu, stosować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Zasada wstrzemięźliwości jest zasadą życia. Jeżeli ją łamiemy, możemy stracić zdrowie, a w konsekwencji również życie.

Zrównoważone życie

Wstrzemięźliwość można najprościej zdefiniować jako umiar. Oznacza to, że dobre rzeczy powinny być wykorzystywane w sposób rozsądny, a złe nie powinny być używane w ogóle. Wstrzemięźliwość we wszystkich dziedzinach życia jest wielką korzyścią i zapewnia dobre samopoczucie. Nie dotyczy jedynie nieużywania alkoholu, tytoniu i narkotyków. Odnosi się ona do równowagi we wszystkich aspektach życia – chodzi o to, aby nie robić niczego za dużo lub za mało. Dotyczy to np. nawyku przejadania się, przepracowywania lub zbyt dużej ilości rozrywek. Ów brak równowagi okrada nas ze zdrowia i pełnej satysfakcji z życia.

Alkohol

Większość ludzi spożywa napoje alkoholowe. Reklamy pokazują ludzi pijących jako osoby szczęśliwe, pewne siebie i zadowolone z życia. Nie pokazują natomiast milionów tych, którzy są alkoholikami. Nie mówią o wypadkach samochodowych spowodowanych po pijanemu, przestępstwach natury seksualnej, morderstwach i samobójstwach popełnianych pod wpływem alkoholu. Każdorazowe spożycie alkoholu bezpowrotnie niszczy szare komórki mózgowe. Alkohol podnosi ciśnienie. Podwyższa również ryzyko wylewu, zaburzeń pracy serca, wrzodów żołądka oraz nowotworów. Martwica wątroby jest powszechną chorobą związaną z piciem alkoholu. Ponadto alkohol okrada organizm z witamin i soli mineralnych. Najsmutniejsze statystyki dotyczą niemowląt z wrodzonymi wadami spowodowanymi nadużywaniem alkoholu przez rodziców, szczególnie matki.

Narkotyki

Pomimo rozpowszechniania informacji na temat szkodliwości narkotyków, w dalszym ciągu wzrasta liczba osób, które z nich korzystają. Wielu sięga po nie z ciekawości, aby zyskać akceptację towarzystwa, uciec od rzeczywistości lub uniknąć problemów. Ponieważ jednak narkotyki nie mają takiej mocy, ich ofiary wkrótce odkrywają, że zyskują kolejny życiowy problem – ciężkie uzależnienie. Systematyczne branie pewnych środków może spowodować uzależnienie fizyczne lub psychiczne. Osoba uzależniona od leków sięga po nie, aby pozbyć się dolegliwości, które ustąpiłyby samoistnie, gdyby zrezygnować ze stosowania tych leków. Potrzeba brania narkotyków często staje się tak silna, że narkomani wchodzą na drogę przestępstwa, aby zapewnić sobie stały ich dopływ. Większość więźniów odpowiada za przestępstwa związane z narkotykami. Jest znacznie łatwiej uniknąć problemu narkotykowego niż się z niego leczyć. Jeżeli ty lub ktoś z twoich znajomych jest w to uwikłany, sięgnijcie jak najszybciej po pomoc.

Tytoń

Współczesna wiedza nie pozostawia cienia wątpliwości, iż tytoń jest najbardziej śmiercionośną trucizną w powszechnym użyciu. Palenie tytoniu to przyczyna co dziesiątego zgonu na całym świecie – stwierdza raport Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Rakiem oraz Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, do 2020 roku liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wzrośnie do 7 mln rocznie, a do 2030 roku przekroczy 8 mln. Autorzy badania ostrzegają, że jeśli nie zostaną powzięte skuteczne działania zniechęcające młodych ludzi do palenia, w XXI wieku tytoń zabije miliard ludzi.

Oprócz raka płuc tytoń przyczyną wielu innych nowotworów. Kombinacja ponad  dwóch tysięcy trucizn zawartych w papierosach prowadzi do rozedmy płuc, wrzodów żołądka, chorób serca, cukrzycy i porodów niemowląt z niską masą urodzeniową.
Palenie jest kosztowne. Jeżeli palisz, wyobraź sobie, ile mógłbyś zaoszczędzić w przeciągu miesiąca, rzucając ten nałóg. A w ciągu roku?!

***
Zmieniając styl życia, możesz je wydłużyć nawet o 10 lat. Co więcej, jego jakość znacznie się poprawi. Zaplanuj sobie już teraz, jak spędzisz te lata.

Artykuł pochodzi z czasopisma Znaki Czasu.

Czasopismo można zakupić w sklepie Wydawnictwa Znaki Czasu

 www.sklep.znakiczasu.pl lub w wersji papierowej w dużych salonach Empik.

 

Wyświetlenia: 1 570

Powiązanie Posty

Co możesz zrobić dla środowiska?
Charakter

Zachowania zdrowotne mogą być uwarunkowane religijne

29 sierpnia 2022
Detoks na wiosnę
Zdrowie

Detoks na wiosnę

27 kwietnia 2022
Jak mieć zdrowe i piękne nogi?
Świat

Jak mieć zdrowe i piękne nogi?

21 marca 2022
Czy umiarkowane picie jest dobre dla zdrowia?
Zdrowie

Czy umiarkowane picie jest dobre dla zdrowia?

16 grudnia 2021
Depresja w Polsce
Zachowanie

Depresja w Polsce

22 września 2021

Wydarzenia

mar 10
10 marca godz. 18:00
do 2 kwietnia godz. 19:00

„Oczekując z nadzieją” – spotkania w Gdyni

Zobacz kalendarz

Polecamy

Bliskość emocjonalna z dzieckiem
Dzieci

Bliskość emocjonalna z dzieckiem

Dzieci są osobami najbardziej potrzebującymi, a ich największą potrzebą jest miłość. Wiele dzieci nie czuje się kochanych przez swoich rodziców, a jednak ...

13 marca 2023
„Oczekując z nadzieją” – spotkania w Gdyni
Duchowość

Oczekując z nadzieją

Zapraszamy na serię spotkań poświęconych zagadnieniu wiary, odnajdywania pokoju i nadziei. W obecnych czasach trudno jest być pewnym tego, co ...

23 lutego 2023
Kryzys miłości
Miłość

Kryzys miłości

Do kryzysu można się przyzwyczaić. Wystarczy trochę znieczulenia, zamykania oczu, zatykania uszu, całkowite skupienie się na sobie i zero empatii. Kryzys to ...

25 stycznia 2023
Panorama Proroctw
Duchowość

Panorama Proroctw

Zapraszamy Was do udziału w nowej serii wykładów biblijnych pt. PANORAMA PROROCTW.  Głównym mówcą jest pastor DOUG BATCHELOR znany z wielu programów realizowanych ...

4 listopada 2022
Upadłe państwa i narody
Duchowość

Upadłe państwa i narody

Społeczeństwa, które nie są w stanie odróżniać dobra od zła, przewidywać dalekich konsekwencji podejmowanych decyzji, w końcu ulegną rozpadowi. Jak temu zapobiec? Imperia ...

23 października 2022

Wideo

Currently Playing

Obserwuj nas

Popularne w tym tygodniu

Sztuka (nie)picia

Sztuka (nie)picia

1 maja 2017
Alkoholowe mity

Alkoholowe mity

21 czerwca 2017
Uciec przed rakiem. Rola diety, ruchu i miłości

Uciec przed rakiem. Rola diety, ruchu i miłości

23 listopada 2020
„Oczekując z nadzieją” – spotkania w Gdyni

Oczekując z nadzieją

23 lutego 2023
Życie Ma Sens

Życie ma sens to serwis internetowy, w którym znajdziesz wiele interesujących artykułów na temat życia: kultura, zdrowie, wiara - to tylko niektóre z zagadnień o których lubimy pisać.

Kategorie

KRS: 0000220518

Najczęściej czytane

  • Sztuka (nie)picia (39 718)
  • Życie po śmierci. (16 413)
  • Wielkanocny Koncert Gospel (12 825)
  • Poczucie beznadziejności (8 327)
  • Uciec przed rakiem. Rola diety, ruchu i miłości (5 739)

Napisz do nas

kontakt@zyciemasens.pl

Wyszukaj

Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki
  • Polityka Prywatności

© 2022 LIFEconnect / Życie Ma Sens | Wdrożenie: getfox.pl.

Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki
  • Świat
  • Zdrowie
  • Relacje
  • Duchowość
  • Wydarzenia
  • Oczekując z nadzieją

© 2022 LIFEconnect / Życie Ma Sens | Wdrożenie: getfox.pl.