Badania przeprowadzone w Polsce nad najważniejszymi aspektami życia wykazały, że na pierwszym miejscu (70%) Polacy wymieniają rodzinę i przyjaciół oraz szczęśliwe relacje1. Rodzina i przyjaciele wyprzedziły w tej tabeli priorytetów takie wartości jak bezpieczeństwo, radość życia, zdrowie, sprawiedliwość społeczna, powodzenie materialne czy religia i tradycja.
Tęsknota za udanym życiem rodzinnym nie dziwi, gdy przyjrzymy się skali rozwodów (blisko połowa małżeństw w miastach, ok. 25% na wsiach)2. Gdy dodamy do tego niepoliczoną liczbę małżeństw nieszczęśliwych, nie mówiąc o nadal wstydliwym i często ukrywanym zjawisku przemocy w rodzinie (ok. 400-500 kobiet rocznie ginie w Polsce w wyniku przemocy w rodzinie!)3, nie dziwi fakt, że Polacy poszukują nadziei na szczęśliwsze życie wśród najbliższych.
Napisana została przez znanych i cenionych w świecie edukatorów i doradców rodzinnych. Elaine i Willi Oliver oprócz licznych tytułów naukowych i specjalizacji w zakresie socjologii rodziny, doradztwa pastoralnego i psychologicznego, a nawet teologii, są przede wszystkim małżeństwem z trzydziestoletnim stażem.
Ich niespotykanym darem jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi i wychodzenia naprzeciw ich potrzebom psychologicznym i duchowym, co praktykują, podróżując po całym świecie podczas licznych szkoleń i spotkań terapeutycznych.
Ta niewielka objętościowo książka stanowi wprowadzenie w podstawowe zagadnienia związane z budowaniem szczęśliwego życia rodzinnego, kładąc nacisk na rozwijanie i pogłębianie więzi oraz właściwe porozumiewanie się. Napisana w prosty i praktyczny sposób, bez pseudonaukowego nadęcia jest czymś więcej niż tylko poradnikiem. Umiejętnie nawiązuje do wartości duchowych i natchnionych rad Pisma Świętego w zakresie budowania relacji z ludźmi, co — paradoksalnie — jest wciąż niedocenianym czynnikiem w tego typu literaturze w naszym chrześcijańskim ponoć kraju.
Życząc przyjemnej i nade wszystko pożytecznej lektury, jestem przekonany, że książka ta rozbudzi i wzmocni nadzieję na lepsze jutro Czytelników, którzy zdecydowali się na jej przeczytanie i uzupełnienie swojej rodzinnej biblioteczki.
Marek Rakowski
edukator rodzinny
1 Statista Survey (Global Consumer Survey), badania przeprowadzone od 5 do 12 grudnia 2017 na
1041 respondentach od 18 do 64 roku życia.
2 https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/302029849-Jak-czesto-rozwodza-sie-Polacy.html, 17.04.2019, 16:00>
3 https://wiadomosci.onet.pl/kraj/w-polsce-w-wyniku-przemocy-domowej-gi-nie-400-500-kobiet-rocznie/j0yy9hn, 17.04.2019, 16:04.