August Montague Toplady (1740 – 1778), był niezwykłym dzieckiem. Jego ojciec zmarł, gdy August był jeszcze bardzo mały. Jego wychowaniem zajmowała się zatem tylko mama, która przelewając na niego wszystkie swoje uczucia, bardzo mocno go rozpieszczała.
Skało wieków
(Skało wieczna)
Tytuł oryginału: Rock of Ages
Słowa: August Montague Toplady
Muzyka: Thomas Hastings
August nie był lubiany przez swoich rówieśników. Jednym z powodów był fakt, że ten młody chłopak miał wysoki poziom inteligencji i mocno wyprzedzał w rozwoju swoich kolegów. Poza tym bywał też bardzo chorowity i neurotyczny.
Kontrowersje wokół osoby Augusta towarzyszyły mu przez całe jego krótkie życie (przeżył 38 lat), ale nigdy nie spowodowały by chłopak w jakikolwiek sposób czuł się ograniczony. W bardzo młodym wieku wykazał żywe zainteresowanie w rozwijaniu relacji z Bogiem. W wieku 12 lat głosił kazania, a kiedy skończył 14 ste urodziny, zaczął pisać hymny.
Został wyświęcony na kapłana anglikańskiego w wieku 22 lat. Chociaż niektórzy uważali go za aroganckiego i upartego duchownego, fragmenty jego dzienników wydają się potwierdzać, że był oddanym i pokornym uczniem Chrystusa. Przykładem może być jeden z wierszy, które Toplady napisał w wieku ok 16 lat:
Największy pilśniarzu, oczyść mnie!
Na mnie włóż twą kosztowną tkaninę:
Tyś jest prawdziwą perłą I nagrodą,
Jedyną radością jakiej pragnę.
A to krótki fragment jego dziennika (miał wtedy 27 lat):
- O, mój Panie! Niech moja posługa nie będzie jedynie szacunkiem i odczuciami ludzi wobec Twego niegodnego posłańca, ale niech działa na ich serca mocą Twej łaski! Działaj przez Twego wybranego. Chroń mnie od egoizmu; ucz patrzenia na Twe piękno!
Toplady był zagorzałym kalwinistą i bardzo oddanym przeciwnikiem teologii Johna Wesleya. W 1776 roku, na dwa lata przed swoją śmiercią, napisał artykuł na temat Bożego przebaczenia. Celem tej publikacji było obalenie kilku wypowiedzi Wesley’a. W artykule tym zawarł również słowa swojego wiersza „Skało wieków”, który wiele lat później znalazł swoją drogę do kościelnych śpiewników. Wiersz, który stał się hymnem.
A jaki wiersz pisze Twoje życie?
Daniel Kluska