George Bennard (1873-1958) urodził się w Youngstown, w stanie Ohio (Stany Zjednoczone). Jako młody chłopak przyjął Chrystusa jako swego Zbawiciela, biorąc udział w spotkaniach organizowanych przez Armię Zbawienia. Kiedy miał 16 lat, jego ojciec zmarł.
Stary, surowy krzyż
(Stary Krzyż)
Tytuł oryginału: The Old Rugged Cross
Słowa i muzyka: George Bennard
Już wtedy George chciał zostać ewangelistą, ale zaczął pracować jako górnik, aby utrzymać swoją mamę i siostry. Kilka lat później, Bennard przeniósł się do Chicago, ożenił się i rozpoczął posługę ewangelizacyjną właśnie w Armii Zbawienia. Po jakimś czasie został wyświęcony jako ewangelista w Kościele Metodystów i pracował ewangelizacyjnie w północnej częśći Stanów Zjednoczonych.
W grudniu 1912 roku przechodził trudne doświadczenia związane ze swoją służbą i osobistymi problemami, które zaprowadziły go na skraj wyczerpania zarówno fizycznego jak i psychicznego. Później napisał: „…Kiedy czytałem fragment z ewangeli Jana: rozdział 3 werset 16, zobaczyłem Jezusa jak zostawia całą chwałę Nieba aby stać się człowiekiem i oddać życie za każdego grzesznika… Zobaczyłem Chrystusa jak cierpi na krzyżu, na który nie zasłużył. Jego ból i cierpienie musiało być nie do zniesienia. Czym są moje troski w zestawieniu z takim poświęceniem?”
Bennard już wcześniej lubił tworzyć muzykę. Tym razem wziął pióro i zaczął pisać do napisanej wcześniej melodii słowa, które miały stworzyć jeden z najbardziej rozpoznawalnych hymnów chrześcijańskich. Ten Hymn powstał w czasie, kiedy George prowadził misję w mieście Albion. Aby upamiętnić mieszkanie w którym Bennard napisał tą pieśń, urzędnicy miasta postanowili umieścić tam tabliczkę informacyjną.
Po napisaniu pieśni Bennard postanowił podzielić się nią ze swoimi przyjaciółmi. Niezwłocznie ich odwiedził i zagrał całość akompaniując sobie na gitarze. Hymn wywarł wrażenie na znajomych do tego stopnia, że postanowili sfinansować publikację pieśni.
George Bennard napisał wiele innych pieśni, jednak ze wszystkich ta jest najbardziej znana.
A Ty z jakiej „pieśni” będziesz najbardziej znany?
Daniel Kluska