Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki
Życie Ma Sens
  • Świat
  • Zdrowie
  • Relacje
  • Duchowość
  • Wydarzenia
  • Oczekując z nadzieją
  • Świat
  • Zdrowie
  • Relacje
  • Duchowość
  • Wydarzenia
  • Oczekując z nadzieją
Życie Ma Sens
Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki

Detoks na wiosnę

27 kwietnia 2022
w Zdrowie, Żywność
Czas czytania: 5 min
Strona Główna Zdrowie

Na wiosnę warto zafundować sobie oczyszczanie organizmu z toksyn. Szczególnie gdy narzekamy na brak energii, zmęczenie czy bóle głowy.

Jest dużo metod i środków, mniej lub bardziej skomplikowanych. Wiele z nich wymaga wyrzeczeń i samozaparcia, choć dla rezultatów warto o to powalczyć. Ale są też sposoby proste i nieabsorbujące czasu. Wystarczy włączyć do diety sok z młodego jęczmienia i wzmocnić ją większą ilością surowych warzyw i owoców. Dla lepszych efektów należy ograniczyć produkty zwierzęce i odstawić cukier, alkohol oraz kofeinę.

Tak zwany młody zielony jęczmień (trawa jęczmienna) to enzymatyczny napój bogaty w witaminy, związki mineralne i aminokwasy. Z uwagi na obfitość potrzebnych nam składników oraz zawartość cennego chlorofilu zyskał miano zielonej krwi.

Młode liście jęczmienia zbierane są, gdy osiągają ok. 20 centymetrów, ponieważ w tej pierwotnej fazie wzrostu wykazują najwyższą zawartość aktywnych składników. Następnie są wytłaczane, a uzyskany ekstrakt suszy się w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza, by sproszkowany sok zachował swą wartość enzymatyczną i cenne składniki nie uległy uszkodzeniu. Proszek ma kolor od ciemnozielonego do jasnozielonego, ale po rozpuszczeniu w wodzie zawsze uzysku- je barwę intensywnie zieloną.

Sok z trawy jęczmiennej jest źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, biotyny, kwa- su foliowego, kwasu pantenowego), choliny, antyoksydantów (witamin C i E, beta-karotenu), żelaza, wapnia, magnezu, cynku, potasu, manganu. W porównaniu z inny- mi roślinami zielony jęczmień jest bogaty w aminokwasy egzogenne, a więc te, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować, a są konieczne do życia. Pomaga regulować gospodarkę kwasowo-zasadową — doskonale alkalizuje organizm, co jest ważne przy zakwaszającej z reguły die- cie. Ma właściwości przeciwutleniające, zatem działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i przeciwwirusowo. Jest pomocny w prewencji i leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności i nadwagi. Ceniony jest ze względu na własności dezodorujące. Jest używamy do odświeżania oddechu i płukania gardła. Pomaga oczyszczać wątrobę i jelita, wspiera mikrobiotę.

Młody jęczmień poleca się osobom na diecie odchudzającej, diabetykom, oso- bom z anemią (w tym anemią ciężarnych), osłabionym, zmęczonym, osobom z podwyższonym cholesterolem, chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, zaburzeniami pracy tarczycy czy przy osteoporozie.

Młody jęczmień należy stosować na czczo i pić dwa, trzy razy dziennie. Kiedy organizm zacznie się oczyszczać, mogą pojawić się lekka biegunka i wypryski na skórze, które z reguły ustępują po dwóch tygodniach. Poprawy samopoczucia należy się spodziewać po kilku miesiącach picia ekstraktu. Warto też wspomnieć, że młody jęczmień jest pro- duktem sproszkowanym, który należy rozpuścić w wodzie o temperaturze pokojowej (zazwyczaj płaską łyżeczkę w 150 ml). Znaczenie ma sposób produkcji proszku — czy jest to sproszkowany sok czy sproszkowana trawa. W pierwszym przypadku produkt będzie miał lepszą przyswajalność (a co za tym idzie — wyższą skuteczność zdrowotną), ponieważ jest pozbawiony błonnika.

Jeśli naszą dietę wzbogacimy dodatkowo w warzywa i owoce, nasz organizm dostanie dawkę leczniczych fitozwiązków. Nie tylko przeprowadzimy detoksykację, ale dożywimy i wzmocnimy nasze komórki.

Do najcenniejszych fitozwiązków należą flawonoidy pełniące w roślinach rolę barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych in- sekty— oraz fungicydów. Rozpoznano około 8000 tych związków, z których wiele ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, rozkurczowe, moczopędne, przeciwnowotworowe. Należą do nich m.in. kwercetyna, katechina, kurkumina, antocyjanina.

Drugą grupę stanowią karotenoidy — pomarańczowe barwniki z roślin, obecne np. w marchwi czy morelach.

Z kolei niezwykle cenne glukozynolaty znajdziemy w roślinach krzyżowych. Posiadają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwnowotworowe. Na szczególną uwagę zasługuje tu sulforafan — jeden z izotiocyjanianów (produktów degradacji enzymatycznej glukozynolatów), u którego stwierdzono najsilniejsze działa- nie przeciwnowotworowe. Związek ten spowalnia lub zatrzymuje podziały komórkowe

nowotworów, zabija komórki rakowe, ogranicza rozwój naczyń krwionośnych w nowo- tworach, ogranicza przerzutowanie (nowotwór nie rozsiewa się). Głównym (ale nie jedynym) źródłem tego związku są brokuły (w szczególności ich kiełki).

Godne polecenia i wyjątkowo wartościowe są również siarkowe substancje z cebuli i czosnku — poza aktywnościami antybakteryjnymi wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

Nie do przecenienia są świeżo wyciskane soki warzywne. Potrzebnym do tego sprzętem jest popularna od wielu lat na polskim rynku wolnoobrotowa wyciskarka jedno— lub dwuślimakowa, która w przeciwieństwie do sokowirówki zachowuje pełną wartość enzymatyczną soku. Soki można komponować dowolnie, wykorzystując prawie wszystkie warzywa. Bazą może być marchew, a koniecznym dodatkiem — warzywa zielono- listne. Właściwości detoksykujące mają też burak, kapusta, seler, cytryna, jabłko, natka pietruszki. Ważne, by taki sok wypić chociaż dwa razy dziennie po szklance — zawsze na czczo, ok. pół godziny przed posiłkiem.

Dodatkowo proces oczyszczania organizmu można wzmocnić chlorellą i ziołami, np. pokrzywą, czystkiem, mniszkiem czy rumiankiem. Ułatwiają one wydalanie toksyn z organizmu. Wspomagają wątrobę i układ pokarmowy, szybciej zniknie uczucie zmęczenia, apatia i senność. Nie należy też zapominać o piciu większych ilości niegazowanej wody.

Warto także pomyśleć o saunie, bo wraz z potem dodatkowo eliminujemy substancje niepożądane, jednak nie wszyscy mogą z niej korzystać. Przeciwwskazaniem są choroby układu krążenia, epilepsja, nowo- twory, ciąża.

Kuracja oczyszczająca jest jednocześnie sposobem na nadwagę i antidotum na stres. Wspomaga również funkcjonowanie mózgu.

KATARZYNA LEWKOWICZ-SIEJKA

Artykuł pochodzi z biuletynu „Chronimy Zdrowie”,
wydawanym przez Sekretariat Zdrowia
przy Zarządzie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego
w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyświetlenia: 1 257

Powiązanie Posty

Co możesz zrobić dla środowiska?
Charakter

Zachowania zdrowotne mogą być uwarunkowane religijne

29 sierpnia 2022
Jak mieć zdrowe i piękne nogi?
Świat

Jak mieć zdrowe i piękne nogi?

21 marca 2022
Czy umiarkowane picie jest dobre dla zdrowia?
Zdrowie

Czy umiarkowane picie jest dobre dla zdrowia?

16 grudnia 2021
Depresja w Polsce
Zachowanie

Depresja w Polsce

22 września 2021
Zdrowotne koszty izolacji
Zdrowie

Zdrowotne koszty izolacji

29 lipca 2021

Wydarzenia

mar 10
10 marca godz. 18:00
do 2 kwietnia godz. 19:00

„Oczekując z nadzieją” – spotkania w Gdyni

Zobacz kalendarz

Polecamy

Bliskość emocjonalna z dzieckiem
Dzieci

Bliskość emocjonalna z dzieckiem

Dzieci są osobami najbardziej potrzebującymi, a ich największą potrzebą jest miłość. Wiele dzieci nie czuje się kochanych przez swoich rodziców, a jednak ...

13 marca 2023
„Oczekując z nadzieją” – spotkania w Gdyni
Duchowość

Oczekując z nadzieją

Zapraszamy na serię spotkań poświęconych zagadnieniu wiary, odnajdywania pokoju i nadziei. W obecnych czasach trudno jest być pewnym tego, co ...

23 lutego 2023
Kryzys miłości
Miłość

Kryzys miłości

Do kryzysu można się przyzwyczaić. Wystarczy trochę znieczulenia, zamykania oczu, zatykania uszu, całkowite skupienie się na sobie i zero empatii. Kryzys to ...

25 stycznia 2023
Panorama Proroctw
Duchowość

Panorama Proroctw

Zapraszamy Was do udziału w nowej serii wykładów biblijnych pt. PANORAMA PROROCTW.  Głównym mówcą jest pastor DOUG BATCHELOR znany z wielu programów realizowanych ...

4 listopada 2022
Upadłe państwa i narody
Duchowość

Upadłe państwa i narody

Społeczeństwa, które nie są w stanie odróżniać dobra od zła, przewidywać dalekich konsekwencji podejmowanych decyzji, w końcu ulegną rozpadowi. Jak temu zapobiec? Imperia ...

23 października 2022

Wideo

Currently Playing

Obserwuj nas

Popularne w tym tygodniu

Sztuka (nie)picia

Sztuka (nie)picia

1 maja 2017
Wielkanocny Koncert Gospel

Wielkanocny Koncert Gospel

28 marca 2021
Alkoholowe mity

Alkoholowe mity

21 czerwca 2017
„Oczekując z nadzieją” – spotkania w Gdyni

Oczekując z nadzieją

23 lutego 2023
Życie Ma Sens

Życie ma sens to serwis internetowy, w którym znajdziesz wiele interesujących artykułów na temat życia: kultura, zdrowie, wiara - to tylko niektóre z zagadnień o których lubimy pisać.

Kategorie

KRS: 0000220518

Najczęściej czytane

  • Sztuka (nie)picia (39 799)
  • Życie po śmierci. (16 433)
  • Wielkanocny Koncert Gospel (13 442)
  • Poczucie beznadziejności (8 344)
  • Uciec przed rakiem. Rola diety, ruchu i miłości (5 760)

Napisz do nas

kontakt@zyciemasens.pl

Wyszukaj

Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki
  • Polityka Prywatności

© 2022 LIFEconnect / Życie Ma Sens | Wdrożenie: getfox.pl.

Brak wyników
Wyświetl wszystkie wyniki
  • Świat
  • Zdrowie
  • Relacje
  • Duchowość
  • Wydarzenia
  • Oczekując z nadzieją

© 2022 LIFEconnect / Życie Ma Sens | Wdrożenie: getfox.pl.