W ostatnim czasie nie brakuje publikacji medialnych podkreślających potrzebę nagłego zwrócenia uwagi na degradację środowiska naturalnego. Pomimo wdrażania wielu przepisów i regulacji mających na celu np. bardziej szczegółowe sortowanie śmieci, większą oszczędność wody czy rezygnację ze stosowania plastikowych toreb i sztućców, coraz więcej słyszymy o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie ekologicznej. Czy możemy temu jakoś zaradzić?
Choć prawdą jest, że mamy niewielki wpływ na bezpośrednią i szybką poprawę kondycji środowiska – tutaj największą rolę muszą odegrać koncerny produkujące żywność i sam przemysł – to jednak możemy przyczynić się do tego wdrażając w życie kilka prostych zasad. Poniższe punkty pomogą zatem nie tylko środowisku ale mogą przyczynić się także do poprawy naszej jakości życia.
1. Nie tylko segreguj ale także odpowiednio przygotowuj śmieci do recyklingu. Plastikowe butelki lub opakowania niejednokrotnie wymagają umycia zanim wrzucisz je do odpowiedniego kosza.
2. Robiąc zakupy korzystaj z własnej torby wielokrotnego użytku. Choć w większości sklepów spożywczych trzeba dodatkowo płacić za plastikowe siatki przy kasach, to nadal cieszą się one sporą popularnością. Najlepszym rozwiązaniem będzie „dyżurna” torba w widocznym dla oka miejscu.
3. Zwracaj uwagę na opakowania produktów, które kupujesz. Staraj się wybierać takie, które łatwo poddają się recyklingowi. Zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach zainwestuj w filtr wody. Bardzo często zwykła „kranówka” jest bardziej zdrowa od butelkowanej wody.
4. Oszczędzaj prąd i wodę. Dobrym rozwiązaniem będzie wymiana wszystkich żarówek w domu na energooszczędne i wyłączanie światła tam, gdzie nie jest ono niezbędne. Warto także częściej wyłączać z prądu urządzenia, z których nie korzystasz (np. router internetowy, kiedy wyjeżdżasz na urlop). Oszczędność wody możesz zacząć od stosowania krótkiego prysznica zamiast długiej kąpieli oraz zakręcania wody, kiedy myjesz zęby.
5. Zastanów się nad ograniczeniem spożycia mięsa. Pamiętaj, że produkcja żywności roślinnej jest lepsza dla środowiska niż przemysłowa produkcja mięsa*. Nie bez znaczenia jest tutaj także aspekt zdrowotny – ograniczenie spożycia mięsa zmniejsza szanse na nowotwór.
6. Korzystaj mniej z własnego samochodu. O ile to tylko możliwe, staraj się korzystać z transportu publicznego, roweru, hulajnogi lub przemieszczaj się na piechotę. Zyska na tym nie tylko środowisko i Twój portfel ale także Twoje zdrowie.
Rzeczy, które możesz zrobić dla środowiska, moglibyśmy wymieć więcej, ale wtedy z pewnością trudno byłoby je wszystkie wdrożyć w życie od razu. Dlatego – na początek – spróbuj zacząć od tych sześciu punktów i napisz nam, jak Ci poszło!
Redakcja Życiemasens.pl
*Adaptacja do zmian klimatu w badaniach świadomości ekologicznej mieszkańców Polski, Wydział Analiz i Ewaluacji DZM Ministerstwo Środowiska, 7 listopada 2018 r